• pl
 • nasze produkty

  Schowek
  0

  Blog

  Strona główna > Blog> > Intarsja - czym jest mebel zdobione tą techniką artystyczną? powrót

  Intarsja - czym jest mebel zdobione tą techniką artystyczną?

  Biurko LE V676/A
  Biurko LE V676/A
  zobacz w sklepie
  Komoda LE V666/A
  Komoda LE V666/A
  zobacz w sklepie
  Ława LE V682/A
  Ława LE V682/A
  zobacz w sklepie
  Witryna Tar 5465
  Witryna Tar 5465
  zobacz w sklepie

  Koneserzy klasycznych włoskich wnętrz uwielbiają meble posiadające intarsje. Ręcznie wykonane wzory przyciągają uwagę i dodają elegancji. Meble zdobione tą techniką zyskują dużą popularność nie tylko w stylowych wnętrzach, ale również w nowoczesnych jako element kontrastowy. Każdy wzór to małe arcydzieło artystyczne. Potrzeba wykwalifikowanego rzemieślnika z dużym doświadczeniem, aby stworzyć idealny wzór.

  Czym jest intarsjowanie?

  Intarsjowaniem nazywamy wklejanie i łączenie niewielkich fragmentów różnych gatunków drewna, które może być pozostawione w naturalnym odcieniu lub zabarwione na pożądany odcień zgodny z projektem artysty. Jest to jedna z najbardziej tradycyjnych i najciekawszych, a przede wszystkim pracochłonnych technik w zdobieniu mebli. Najstarsze intarsjowane szkatułki pochodzą ze starożytnego Egiptu. Technika intarsjowana w Europie rozkwitła w czasach Cesarstwa Rzymskiego we Włoszech. Intarsje możemy odnaleźć na blatach stołów, frontach w kredensach, szafach, bufetach, ale również lustrach i krzesłach.intarsja

  Wzory intarsji

  Najbardziej efektownym jest motyw florystyczny. Piękne bukiety złożone z samych kwiatów, lub zebrane w wazonie, przewiązane wstążką. Możemy również znaleźć pojedyncze kwiaty rozrzucone po całej powierzchni lub delikatne gałązki i liście. Abstrakcje najczęściej widzimy na blatach stołów. Pojedyncze puzzle są wycinane z drewna i wklejane pod różnym kątem. Dlatego też każdy taki wzór jest unikatowy. Geometryczne wzory pomimo swojej prostoty są bardzo wyraziste i eleganckie. Koła, kwadraty, romby, róże wiatru, szachownice. Motywów jest naprawdę bardzo wiele dlatego każdy będzie mógł znaleźć motyw pasujący do swojego wnętrza. Rzadziej odnajdziemy obrazy przedstawiające instrumenty muzyczne, pejzaże bądź ludzi.

  intarsja
  Stół 6485

  Rodzaje drewna

  Intarsje wykonywane są z różnych gatunków drewna. Najczęściej możemy odnaleźć mahoń, orzech, klon, wiśnię. Rzadziej heban. Zestawia się ze sobą gatunki o jednorodnej, gładkiej powierzchni, ale różnym kolorze i fakturze.
  Czasem wykorzystuje się jeden rodzaj drewna np. orzecha. Aby uzyskać kolorową mozaikę drewno może być zabarwione bejcą lub palone. Barwienie polega na pomalowaniu danego kawałka lub namoczeniu go w całości w barwniku.

  intarsjaBiurko LE V676/A                                                                              Komoda LE V666/A  Komoda LE V667/A

  Jak powstaje intarsja?

  Powierzchnia podłoża powinna być równa i pozbawiona wybrzuszeń. Jeśli do tworzenia intarsji wykorzystywany jest jeden rodzaj materiału to rożnicę między płaszczyznami uzyskuje się poprzez narysowanie szczegołow ostrym narzędziem. Powstałe po tym zabiegu rowki wypełnia się czarną pastą na bazie wosku, ktorą rozprowadza się a następnie wciera w powierzchnię obrazka. Szczeliny pomiędzy płytkami intarsji można wypełnić spoiwem z kleju, pyłu z trocin oraz wody. Taki sam zabieg wykonuje się jeśli na powierzchni znajdują się niedoskonałości czy ubytki. Fragmenty dekoracji następnie nakleja się na papier podgumowany (zwiększa
  przyczepność) od strony zewnętrznej klejem, ktory nie uszkodzi powierzchni materiału. Następnie przykleja się intarsję stroną nie pokrytą papierem, a papier usuwa się tak żeby nie uszkodzić ani nie przesunąć dekoracji. Naklejany wzór należy bardzo mocno przycisnąć i usunąć nadmiar kleju. Następnie powierzchnię przyciska się tak żeby w każdym miejscu klej twardniejąc mocno utrzymał obraz. Po uzupełnieniu wszelkich ubytkow i wyrownaniu powierzchnię dekoracji szlifuje się, a potem wykańcza politurami.
  W przypadku, gdy intarsja zdobi dużą powierzchnię mebla np. blat stołu proces jej tworzenia jest troszeczkę inny. W tym przypadku wszystkie poszczegolne elementy intarsji układa się bezpośrednio na fornirze, ktory następnie w całości przekładany jest na blat stołu. W tym przypadku tworzenie intarsji w fornirze pozwala też uniknąć zagłębiania się w strukturę mebla, na rzecz wycinania wzoru bezpośrednio w okładzinie, co zdecydowanie przy dużej powierzchni nie osłabia nośności blatu.

  intarsjaKładzenie intarsji

  Przy tworzeniu intarsji łączy się sztukę oraz rzemiosło. Wzory mogą powstać praktycznie na każdym meblu, również na obłościach i zakrzywieniach tworząc zachwycające obrazy.

  Wszystkie opinie
  Średnia ocena 0/5 na podstawie 0 opinii
  Komentarze
  Skomentuj ten artykuł jako pierwszydodaj opinie