• pl
 • nasze produkty

  Schowek
  0

  Meble w stylu Biedermeier

  Styl Biedermaeir pochodzi od nazwiska bohatera satyrycznych wierszy autorstwa Ludwiga Eichrodta. Styl ten odnosi się do twórczości literackiej, muzyki, sztuki malarskiej, ale przede wszystkim do meblarstwa. Meble w stylu Biedarmaeier cechują się solidnością i najczęściej prostą formą. Mają one charakterystyczną urodę, która wiąże się z dążeniem do zapewnienia jak największej wygody użytkownikowi. Pierwsze meble biedermeierowskie miały postać uproszczonych, zredukowanych mebli pozbawionych dekoracji. Przy ich tworzeniu czerpano ze stylu Empire, dzięki, któremu wyróżniały się geometrycznością bryły, prostymi liniami i klarownością podziałów.

  stolik styl biedermeier

   

  Biedermeier- co to znaczy

  Styl Biedermaeir łączy ze sobą formy klasyczne francuskie z XVIII -wiecznymi stylami angielskimi. Panował on w Europie Wschodniej i Środkowej, w Niemczech, ale także w zachodnich rejonach europejskiej części Rosji. Jednak w każdym kraju było nieco inne podejście do tego stylu. Jego rozkwit przypadał na wielkie wydarzenia historyczne - Kongres Wiedeński (1815) i Wiosnę Ludów (1848-1849). Była to romantyczna era, w której przyświecał cel tworzenia sztuki mieszczan dla mieszczan. W tym czasie meble biedermeierowskie zaczęły ewaluować ku formom nieco bogatszym i bujniejszym. Zyskały bardziej swobodną linię i nieco obfitszą dekorację. Dzięki temu styl ten stanowił idealne dostosowanie osiągnięć romantyzmu do upodobań mieszczaństwa. Styl Biedermeier uważany jest za ostatnią fazę klasycyzmu w Europie.

  kanapa styl biedermeier

  Czym charakteryzują się meble w stylu Biedermeier?

  Najważniejsze było, aby meble w stylu Biedermeier były wygodne i użyteczne, a przy tym niedrogie. Kiedy po latach prostych form wykonanych w mahoniu coraz powszechniejsze stały się delikatne motywy rzeźbień w kształcie łabędzi, delfinów, sfinksów, lilii czy wianków, zmieniło się także drewno wykorzystywane przy ich budowie. Elegancki, ale i kosztowny mahoń zamieniono na lżejsze i rodzime gatunki drzewa takie jak: jesion, grusza, wiśnia, czereśnia. Często były one podbarwiane co miało dać szlachetniejszy efekt. Elegancka forma i układ słojów były najważniejszymi dekoracjami mebli w stylu biedermeierowskim. Zdobiono je także intersjami (geometrycznymi lub figuratywnymi). Dodatkowo fronty mebli dekorowane były mosiężnymi uchwytami. Całość wykańczana była czarną lub złotą farbą. Miało to uszlachetnić te meble tak by naśladowały użycie drewna hebanowego. Jednym z najsłynniejszych wytwórców i projektantów mebli był w tym okresie Josef Danhauser. Prowadził on w Wiedniu największą fabrykę mebli. W domach klasy średniej każdy mebel miał swoje konkretne przeznaczenie, zgodne z codziennym rytmem życia i zajęciami jak pisanie, szycie, muzyka. Styl biedermeier miał wpływ na wiele późniejszych form projektowania mebli. Jego inspiracje można znaleźć w meblach Bauhaus, Art Deco czy Le Corbusiera.

  stolik styl biedermeier

  Stoliki w stylu Biedermeier

  Stoliki w stylu Biedermeier podobnie jak krzesła miały być przede wszystkim użyteczne. Często miały zaokrąglone kształty i opierały się na jednej nodze, lub tłoczone nogi łączono z podstawą. Rzeźbienia jeśli się pojawiały były delikatne i subtelne. Formy stolików w stylu Biedermeier były spójne i harmonijne. Do ich wyrobu używano szlachetnych gatunków drewna, tak by wyeksponować naturalne piękno usłojenia.

  konsola styl biedermeier  styl biedermeier

  Krzesła w stylu Biedermeier

  Biedermeierowskie krzesła mogły mieć najróżniejsze kształty, zwyczajowo siedziska były wypełnione końskim włosiem i pokryte kolorowymi atłasami. Dominowały subtelne zielenie i błękity oraz ciepłe żółcie. Zdarzały się też bardziej jaskrawe barwy. Tkaniny dekoracyjne i tapicerskie zazwyczaj były tkane w pasy lub motywy kwiatowe. Nogi były delikatnie wygięte co nadawało całej bryle lekkości. Krzesła w tym stylu cechują się prostotą i elegancją.

  krzesło styl biedermeier        krzesło styl biedermeier

   

  Wszystkie opinie
  Średnia ocena 0/5 na podstawie 0 opinii
  Komentarze
  Skomentuj ten artykuł jako pierwszydodaj opinie